Türk Telekom Elli Kuruş İçin Hat Kapattılar Hem de Haksızca!

Muhammed Salih M. |

Uzun yıllardır Avea müşterisiyim. 06.11.2014 tarihinde ailece tarifesine geçerek bana ve aileme ait dört Avea hattını tek fatura üzerinde birleştirdik. O zaman müşteri temsilcisiyle yapılan görüşmeye göre tek fatura düzenlenecek ve diğer hatlar üzerine herhangi bir ücret yansımayacaktı. Ancak annemin hattına 0.50 TL tutarında fatura kesilmiş (ne zaman kesildiğini bilmiyoruz) ve ödenmediği için bugün hattı kapatmışlar.

Müşteri hizmetlerini aradım ama ulaşabilmek ne mümkün. İnanmak istemedim ama 50 kuruş için hat kapatılmış. Ne ücreti olduğunu bile bilmediğimiz bu ücret neden ana faturaya yansıtılmadı? Oysa tarifeye geçerken tüm hatlara ait ücretler tek faturada toplanacak denmişti. Kaç yıldır bu firmanın müşterisiyim ve bugüne kadar tek fatura geciktirmişliğim olmadı. 50 kuruşluk fatura için hat kapatılıyorsa bende bu firma üzerinde bulunan tüm hatlarımı kapatayım o zaman.

Etiketler :

Erişim Habersiz İşlemler

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Muhammed Salih M.
    06 Mayıs
    13:25

    Avea\\\'nın Türk telekom\\\'a geçmesi hiç iyi olmamış. Kaç gün oldu ne ben müşteri hizmetlerine ulaşabiliyorsum ne de onlar dönüyor. Bir de büyük firmayız yok Avrupa da şöyle iyiyiz diye reklam yapıyorlar sen daha kendi vatandaşının sorunuyla ilgilenmeyi bilmiyorsun.