Türk Telekom Boş Port Yok Denilip İnternet Hizmeti Alamıyorum.

Kaan S. |

Yeni eve taşındım, internet ve ev telefonu nakil başvurusunda bulundum, ev telefonum nakil edilip çalışmasına rağmen internetim 3 haftadır boşta port yok denilip bağlanmıyor. Müşteri hizmetlerini defalarca arayıp her defasında kayıt açtırdım fakat kimse problemi çözemedi.

Problemin ne zaman giderileceği konusunda da kimse tarafından bilgilendirilmedim. Ne kadar daha bekleyeceğiz en azından bunu söyleyin bari. O kadar teknisyen mühendisiniz, ne işe yarıyor? Fiberliyoruz diye ortalıkta geziniyorsunuz, ama altyapınız sıfır. Başka firmalara port kiralayacağız diye kendi müşterilerinize hizmet veremiyorsunuz.

Sekiz yıllık aboneliğim var sanırım cezası da bu olsa gerek. Bir de bakalım bağladığınızda (yapabilirseniz tabi) hızım ne olacak? 16 Mbit abonesiyim ama 2-3 Mbiti geçeceğini tahmin etmiyorum. Bu konuda epey bir şikayet alıyorsunuz. Çözüm mü? Yok tabi.

Etiketler :

İnternete Bağlanamama Çağrı Merkezi Sorun Çözme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Kaan S.
    11 Mayıs
    11:28

    Teknik servis tarafından arandım. Boşta port olmadığı ve internetin bağlanamayacağını söylediler. İsterseniz müdürlüğe gidip hattınızı iptal ettirebilirsiniz dediler. Ne zaman port olur herhangi bir bilgilerinin olmadığını da eklediler.