18 Şubat 2015

TTNET Yıl Olmuş 2015 Hala Altyapı Yetersizliği Var Bu Ülkede.

Yeni taşıdığım eve nakil yaptırırken 8 gündür çektiğim çilenin haddi hesabı yok ya. Her TTNET'i aradığımda en az 45 dakika konuşuyorum bu da yetmiyor sıkıntı çözülemiyor maalesef. 9. aramamda sonunda bir insan evladı dedi ki, sizin evde altyapı eksikliğinden dolayı port açılamıyor ve internet erişimi sağlayamıyorsunuz!
Boy boy reklamlar verip Türkiye'nin hatta Dünya'nın en iyisiyiz demesini biliyorsunuz da Eskişehir'in göbeğindeki bir caddeye altyapı mı çekemiyorsunuz? Böyle bir saçmalık olamaz arkadaş.

Mert T. 1.060 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi24 Şubat 2015

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Mert T.20 Şubat 2015

    Evet sorunumu çözmek için, 'teknik nedenlerden dolayı hattınızın iptalini gerçekleştireceğiz' diye önüme soru önergesi koydular. Bu kadar kötü durumda olan bir firma daha görmemiştim.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi18 Şubat 2015

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön