11 Şubat 2014

TTNET Tarafından Yanıltılarak Cezaya Uğratıldım.

TTNET tarafından ADSL hizmet sözleşmesi yapmak için arandım. Yaptığım görüşmede taahhüdüm olduğu için sözleşme bitim tarihinden itibaren hizmet almak istediğimi ifade ettim ve gönderilen sözleşmeyi de bu niyetle imza ettim. Fakat diğer tarafa olan taahhüdümün bitmesi beklenmeksizin İnternet hizmetinin TTNET tarafından verilmeye başlandığını gördüm.

Daha sonra karşı tarafın taahhütten cayma bedeli olarak tarafıma 127 TL nin fatura edildi. Müşteri kapma uğruna yapılmış yanıltıcı bir pazarlama faaliyeti sonucu zarara uğratıldım.
Kuruma yaptığım başvuru şaka gibi cevaplandı. Kayıtlarımızda adımıza tahakkuk eden böyle bir masraf yok o yüzden bir şey yapamayız.

İrfan 71 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi14 Şubat 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi11 Şubat 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön