08 Mayıs 2013

Ttnet Sözleşmem Yollanmadı!

Ttnet fiber hizmetinden faydalanmak için başvurdum 4 gündür sözleşmem kargolanmadı, 4440375 nolu telefonlarına dünden beri 3 kere sözlü olarak şikayet ettim kimsenin umursadığı yok.

Hakan 15 Okunma

Cevaplar

  • Hakan 10 Mayıs 2013

    Tam 8 gün oldu hala TTNET interneti açamadı... Söz bitti artık TTNET yetkililerini kutluyorum mecbur kalmasam asla hizmet almak istemediğim bir müessese yazık gerçekten yazık... Standar cevaplar müşterinin şikayetini dinleyip hiç bir çözüm bulamamak, Çok açık söylüyorum ikamet ettiğim bölgede TTNET in dışında başka bir seçim yapmak gibi bir şansım olsa idi TTNET i evimden içeriye sokmazdım...

  • Türk Telekom Temsilcisi09 Mayıs 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi08 Mayıs 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön