02 Mayıs 2013

Ttnet Sorunum Düzeltilemiyor!

İnternet bağlantım dün gece 23:00'da bilinmeyen bir nedenden dolayı kesildi ve halen gelmedi. Açtığım arıza kaydı ile ilgili halen hiç bir değişiklik olmadı. Sorunun acil olarak düzeltilmesi için gerekli çalışmanın başlatılarak 15 saate yaklaşan bu kesintinin sonlandırılmasını önemle rica ediyorum. Konu ile ilgili şikayet kaydımın referans numarası 130165083 dır. Sorun ise DSL ışığımızın sabitlenmemesidir.

İnternetin benim için bir keyif aracından öte işlerimi yürütmek için elzem bir ihtiyaçtır. Lütfen gerekli düzenlemeleri yaparak internet bağlantımızı açınız.

Serhat 29 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi02 Mayıs 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, şikâyet içeriğinde yer alan mail adresine bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Serhat 02 Mayıs 2013

    İlgili birim 17 saattir kontrolünü bitiremedi mi? kontrol bukadar uzun sürüyor ise ben arızanın giderilmesini düşünemiyorum.

  • Türk Telekom Temsilcisi02 Mayıs 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön