23 Ocak 2014

TTNET Şikayet Talebinin Yerine Getirilmemesi

181874543 no'lu şikayet talebinde bulundum, 4. iş gününe girdi artık hatanın düzeltilmesini istiyorum. İçeriği: Faturamda fazla ücret artışı gözlemledim TTNET'e ilettim. Hata yaptıklarını söylediler. Fatura tutarımın güncellemesi bekliyorum ki faturamı yatırabileyim son tarihim yaklaşıyor. 2. si ise neden faturama anlamsız fazla ücretler yansıyor ve ben bu fiyatta bir çok ödedim bu haksızlık değil mi?

Ayrıca internetim inanılmaz yavaş, merkezde oturmama rağmen. Bu nasıl bir sistem? Diyecek bir şey bulamıyorum gerçekten. En yakın zamanda kapatma kararı aldım. Teşekkürler verdiğiniz güzel hizmet için.

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi27 Ocak 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi23 Ocak 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön