27 Temmuz 2013

TTNET Parasını Ödediğim Hızı Bana Vermiyor!

Yaklaşık 3 yıldır aktif bir TTNET kullanıcısıyım. Yaklaşık son 5 aya kadar, 5 aydan beri internet hızım 8 mbite kadar olan tarife olmasına rağmen (net limitsiz 80 TL) ben 3 mbit hızla 400 kb/sn ile kullandım hiçbir zaman internet hızım da bir yükselme göremedim ama parasını her zaman verdim yaklaşık 5 aydır mağdur durumdayım.

Servisinizden bir eleman gelip olayın farkına varmasaydı uzun bir müddet daha beni mağdur edecektiniz aşikar. Mağdurum ve bu mağduriyetimin giderilmesi için sizden olumlu bir adım atmanızı bekliyorum. İndirme hızımın yükseltilmesini istiyorum.

Doğukan İ. 197 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi02 Ağustos 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, şikâyet içeriğinde yer alan mail adresine bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi27 Temmuz 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön