06 Mayıs 2014

TTNET Nakil İşlemini Yapmıyor.

Yaklaşık bir ay önce İzmir/Kınık'ta adres değişikliği yaptım. O günden beri internetin naklini bekliyorum. Telekoma gittiğim zaman da işte proje çiziliyor, Ankara'dan onay bekleniyor diye cevaplar alıyorum. Bir ay içinde de nakil olabilir? Altı ay içinde de olabilir diye oyalanıyorum. TTNET sorunumun bir an önce çözülmesini istiyorum.

Atilla Ö. 37 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi07 Mayıs 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi06 Mayıs 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön