11 Nisan 2013

Ttnet Nakil İşleminde Kullanmadığım Günler Ücretlendirildi!

11 şubat günü nakil talebinde bulundum 1 hafta sonra telefonuma "nakil işleminiz iptal edilmiştir " şeklinde mesaj geldi.merkezi arayıp tekrar nakil talebinde bulundum tekrar iptal mesajı gelmesi üzerine ttnet merkezine gittim 23 şubat günü nakil işlemimi tamamladılar aynı gün ttnet den aldığım mesajda "Nakil işleminiz tamamlanmıştır kullanmadığınız günler ücretlendirilmeyectir" yazıyordu.Fatura geldiği zaman sadece 3 günlük bi indirim vardı.Benim iptal etmediğim talepleri sistemde göremiyorlarmış son yapılan talebi baz alarak 3 günlük bir indirim yaptılar.

Mesut K. 26 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi16 Nisan 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi11 Nisan 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön