02 Haziran 2015

TTNET Kesilen İnternet ve Verilen Komik Cevaplar!

Şubat ayında arıza kaydına, 01/06/2015 tarihinde TTNET müşteri hizmetlerini aradım, kendilerine "rüzgarlı havalarda, direkten eve gelen kablo sallandığında hat ve internet kesiliyor" dedim. Arıza kaydını açtılar ve bana 1 saat sonra şu şekilde bir mesaj gönderdiler. "01/06/2015 tarihinde alınan arızanız kaynaklı olduğu için kendi imkanlarınızla gidermeniz gerekmektedir. " kendilerini tekrar arayıp, "hanımefendi, direğe ben mi çıkayım? " diye yakındığımda, bana "arkadaşlar sizi aramışlar ama cevap? (ki aramadılar), arızanız modem kaynaklıymış" dediler. Bende cevaben "yani modem rüzgarsız havalarda sağlam ama rüzgar çıkınca çalışmıyor öyle mi? " dedim. Tek çözüm kablo değişimi ama ilgi yok.

Yücelen 136 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi02 Haziran 2015

    Müşterimiz ile 02.06.2015 tarihinde görüşme sağlanmış olup konu ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi02 Haziran 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön