14 Ağustos 2015

TTNET Kapatılan - İptal Edilen Hattı Yeniden Açıyorlar!

Önce çağrı merkezinden sonra merkez telekom şubesinde müşteri temsicisine ıslak imzalı hat kapatma dilekçemi elden teslim etmeme rağmen üstüne 3 defa daha aranıp "hattınızı dondurmak ister miniz? " sorusuna " hayır " dememe karşın 10. Ay sonra hattımı aktif hale getirmiş. Bunun adı vurgunculuktur. Takip etmeyeceğimi sanıp 3-5 ay benden habersiz biriken faturaları benden tahsil edeceklerini sanıyorlar. Size kuruş ödeme yapmam. Sonuna kadar hakkımı arayacağım.

Mert 40 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi17 Ağustos 2015

    Müşterimizin talebi ile ilgili kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” formunu doldurarak bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi14 Ağustos 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön