19 Ekim 2015

TTNET İnternetin Kısıtlılığı!

Ben 2 yılın üzerinde TTNET müşterisiyim 701... ... 12 hizmet numarası üzerinden hizmet almaktayım, 2 aylık faturamı ödemediğim gerekçesi ile hattım kısıtlandı, ancak 15/10/2015 tarihinde borcumu ödedim, açılması gereken hattım Tivibu üyeliğini sonlandırdığım gerekçesi ile ekranda gözüken uyarı nedeni ile açılamamaktadır, bu işlemi TTNET kendisi yaptığı halde kendi işlemlerini kaldıramıyorlar 5 gündür hizmet alamıyorum, böyle bir şirketin bu durumdaki yetersizliği düşündürücü, sonuç alınamıyor, hattımı iptal ettirmeyi düşünüyorum, kendi hakkını düşünen TTNET'in benim mağduriyetimi nasıl gidereceğini merak ediyorum.

İsmail A. 25 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi20 Ekim 2015

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, şikâyet içeriğinde yer alan irtibat GSM numarasına SMS ile bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da iletisim@ttmail.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi19 Ekim 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön