27 Mayıs 2013

Ttnet İnternetim Kesiliyor!

7-8 aydır internetimde sürekli bir kopma var. Ve durmaksızın sürekli müşteri hizmetlerini arıyorum. Aldığım cevaplar hep aynı; Modeminizde sorun var, güncelleştirme yapılıyor, burada bir sorun gözükmüyor, dns ayarları değiştirin, modemi açıp kapayın hepsi halledildikten sonra arıza hala devam ediyor!

3 kere modem değiştirildi, 2 kere evde kontrol yapıldı, binlerce kere arıza kaydı oluşturuldu fakat arıza hala var. Verdiğimiz paranın kesinlikle karşılığını alamıyoruz! Her defasında aynı cevap; Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. Şimdi ise 3 gündür internetim yok!

Sema 16 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi28 Mayıs 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, şikâyet içeriğinde yer alan mail adresine bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi27 Mayıs 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön