24 Nisan 2013

Ttnet İnternet Hizmeti Alamıyorum!

18.04.2013 günü Ttnet'e ADSL başvurusu yaptım. 22.04.2013 günü cep telefonuma mesaj geldi ve internetimin açıldığı söylendi. Modemi takıp tüm ayarları yapmama rağmen internete erişim sağlayamadım. Bunun üzerine müşt. hizmetlerini aradım. Robot çıktı ve arıza olduğuna dair tuşlama yapınca ''bu hizmet numarasında arıza olduğu bilgisi verildi'' üstünden 2 gün geçtikten sonra bugün hiç kullanmadığım telefona bir cihaz takarak hat var mı diye baktım ama internetin olmadığı gibi telefon hattımında arızalı olduğunu anladım.

Maalesef bu olayı ve benzerlerini 4 sene öncede bu firmada bir çoğunu yaşamıştım. Şimdi birde daha 1 kb bile internet kullanmadan bende 63 lira artı bağlantı ücreti alacaklar.

Umut 32 Okunma

Cevaplar

  • Umut 27 Nisan 2013

    Adsl bağlantımda şu an için sıkıntı yoktur.tşk

  • Türk Telekom Temsilcisi25 Nisan 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, tarafımıza iletilen telefon numarası üzerinden yapılan kontrollerde; müşterimizin probleminin ADSL hattının bağlı olduğu Telekom Müdürlüğünce giderildiği görülmüştür. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi24 Nisan 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön