11 Şubat 2014

TTNET Fatura Farkındaki Sorunu Gideremiyoruz!

Eylül 2013'de 12 ay taahhütlü yalın net limitsiz aylık 68.00 TL sözleşmesine imza attığım aboneliğin, 12-2013 ve 01-2014 faturası önce 71.00 TL sonra 73.00 TL şeklinde yansıtıldı. Geçen ay faturadaki bu farkı çözmek için müşteri hizmetleri ile görüştüğümde, abone olurken özellikle talep etmediğim Tivibu üyeliğinin 3 ay ücretsiz süresinin dolduğu, faturadaki farkın buradan kaynaklandığı söylendi.

İptali için görüştüğüm kişi de sadece bir kayıt açıp bırakmış az önce görüştüğüm yetkiliden öğreniyorum...

TTNET Müşteri Temsilcisi "P****" hanım ile son yaptığım görüşme sonucu, yine Müşteri Hizmetleri işini sadece bu kişinin müşteri odaklı yaptığına inanıyorum. Sorunun şikayet kaydını oluşturdu ve ilgili birime aktardı. Umarım çözüme kavuşturulur...

Burak 37 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi12 Şubat 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, şikâyet içeriğinde yer alan mail adresine bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi11 Şubat 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön