25 Haziran 2015

TTNET Düzenli Fatura Ödeme Talimatı Yapmadıgım Halde Kredi Kartımdan Fatura Ödemesi Yapılmış.

Çalıştığım iş yerinin 186****876 hizmet no.lu TTNET faturasını kredi kartımla 3-4 defa ödemiştim isteğim dışında düzenli fatura ödeme talimatı yapmışlar. İptal ettirmek için müşteri hizmetlerini arıyorum bir türlü müşteri hizmetleri temsilcisine bağlanamıyorum.

Nurettin 484 Okunma

Cevaplar

  • Nurettin 23 Temmuz 2015

    Maalesef kredi kartıma iadem olmadı Mail atın dediler Kredi kartı extrenizi ödediginize dair diye Mail attım gelmiyor mailiniz dediler pes dedim bıraktım kuzu kuzu ödedim.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi25 Haziran 2015

    Müşterimiz ile 25.06.2015 tarihinde görüşme sağlanmış olup konu ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi25 Haziran 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön