25 Mart 2015

TTNET Bilinçsiz Yanlış Yönlendiren Temsilci!

Bilinçsiz müşteri temsilcisi yüzünden neredeyse modem değiştiriyordum. Hat kesiliyor dediğimde hayır bir şey yok sizin modeminiz de sorun dedi sonra baktım ki bir tek benim değil komşunun hattı da kesilmiş demek ki neymiş modemden değilmiş.

Ayrıca modemi kontrol ettim hiçbir şey yok bunlara inansak hiç yere masraf yapacağız. TTNET tekel oluşuna çok güvendiği için hep bunlar.

Saffet 173 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi26 Mart 2015

    Müşterimizin ilgili talebi üzerine, kısa mesaj ve e-posta ile gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” formunu doldurarak bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi25 Mart 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” formunu doldurarak bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön