20 Nisan 2013

Ttnet Açma Kapama Ücreti!

Son zamanlarda TTNET şirketinin faturalarımıza fazla ücret ekleme yaptığını düşünmekteyim. Örneğin ben 5 aylık birikmiş tüm borçlarımı ödedikten temizledikten sonra ertesi ay bana 42 TL gecikme faizi ve 15 TL de hattı yeniden aktif hale getirmişim diye ücret kesti.Oysaki hattım zaten aktifti öyle olmasa geçmiş dönemlere dair fatura kesilemezdi. Kısaca tam 57 TL haksız yere faturama ücret ilave edildi. Bu konuda gereken neyse yapılmasını istiyorum tüketici haklarına da şikayet etmetyi düşünüyorum.

Mesut 55 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi23 Nisan 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi20 Nisan 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön