25 Ağustos 2014

TTNET Abonelik İptalinde Zorluk Çıkarılıyor.

TTNET 01.08.2014' ten bu yana aboneliğimi iptal ettiremiyorum. Son olarak iki gün önce, dilekçe ve kimliğimi faksladım, ardından Müdürlüğe gidip tekrar dilekçe verdim. İptal talebime ilişkin bir çıktı verdiler. Bugün yine , "Hattınız aktif hale getirilmiştir." diye sms gönderdiler. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

Aydemir 76 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi01 Eylül 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine, şikâyet içeriğinde yer alan mail adresine bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi26 Ağustos 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön