25 Temmuz 2015

TTNET 3 Gündür Yaşadığım Sorun.

22.07.2015 tarihinde babamın kullanmış olduğu internet bağlantısının kesilmesi üzerine TTNET müşteri hizmetleri teknik hizmet bölümüne arıza kaydı oluşturduk. O gün gelen sadece bir mesajdı. Arıza talebiniz işleme alınmıştır. Ertesi günü bekledik ve tekrar aradık yine aynı mesaj. Yine aradık yine aynı mesajlar. Bir kişi ilgilendiğine dair geri arama yapmadı. 5 yıldır TTNET internet müşterisi olan 63 yaşındaki babama, müşteri hizmetleri sistemlerinde annesinin kızlık soyadı olmadığını öne sürerek göndermeleri gereken şifreyi göndermediler. 5 yıldır abonesi olan ve yaş itibariyle belki bu saçmalıklarınıza tahammülü kalmamış bir insana üç gündür yaptığınız eziyet değil de nedir?

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi25 Temmuz 2015

    Müşterimizin talebi ile ilgili kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” formunu doldurarak bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi25 Temmuz 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön