28 Nisan 2015

TTNET 16 MB Fiyatına 8 MB Kullanıyorum!

16 Megabit kadar olan İnternet ultranet paketi satın aldım. 5 6 ay boyunca 16 megabit aldım. Ondan sonraki aylarda hızım 8 MB'den yukarı çıkmadı. Kaç kere müşteri hizmetlerini aradım. Hattınızda güncellemeler yaptım dedi.

Gene değişen bir şey olmadı. Benden 16 Mbsye kadar olan ücreti alıyorsunuz. 8 Mbts' den öteye gitmiyor hızım. Nasıl iş anlamadım. Bunun düzeltilmesini istiyorum. Paraya gelince sonuna kadar alıyorsunuz. Hizmete gelince desteklemiyor hattınız diyorsunuz. 5 6 ay ay destekliyordu şimdimi desteklemeyeceği mi tuttu? Sesimizi çıkarmasak devam, hiç sorun yok.

Feyyaz A. 56 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi29 Nisan 2015

    Müşterimiz ile 29.04.2015 tarihinde görüşme sağlanmış olup konu ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi28 Nisan 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön