01 Ağustos 2015

TTNET 10 Gündür İnternetimin Olmaması!

TTNET müşterisiyim. Bu yıl bağlı olmadığım gün sayısı bağlı olduğumdan daha çok. Çağrı merkezine en az 5 tane arıza kaydı bıraktım. Tekrar aradığımda sadece arıza güncellemesi yapıyor. Eve bir yetkili göndermeyip sadece oyalıyor. 10 gündür internetim yok ve TTNET hiçbir şey yapmıyor.

Büşra 33 Okunma

Cevaplar

  • Büşra 03 Ağustos 2015

    TTNET müşterisiyim. İnternet kesintisi o kadar fazla ki. Yaklaşık 10 gündür internetim yok. 5 kere arıza kaydı bıraktım. Her aradığım da arıza kaydimi güncelliyorlar. Ve beni oyalıyorlar. Eve bir yetkili servis göndermiyor. Sözleşme olmasaydı çoktan kapattırmıştım.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi02 Ağustos 2015

    Müşterimiz ile 02.08.2015 tarihinde görüşme sağlanmış olup konu ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Müşteri Temsilcisi01 Ağustos 2015

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili incelemelerimiz başlatılmıştır. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da www.ttnet.com.tr adresinden ileterek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön