23 Nisan 2013

Ttnet 10 Gündür Adsl Arızasını Gideremediler!

Ttnet 13.04 tarihinden beri defalarca arıza kaydı açtırmama rağmen adsl sinyal arızasını giderememiştir. Bina içi kabloların değişimden tutunda modeme kadar her şey yenilenmiştir. Buna rağmen halen sinyal arızasını vermemektedir. Kaldı ki her arıza açtırdığım da (6 kez arıza kayıdı açılmıştır.)

Ttneti aradığımda arızam giderildi mesajı dinlemekteyim. Arıza giderilmediği gibi birde sistemlerinden arıza giderildi mesajı dinlemek ayrı bir dalga geçme sistemidir. En son aramamda eve faturaya yansıyacak hizmet bedelli özel ekip için saat 10 da evde olmamız tenbihlenerek randevu verilmesine rağmen buda gerçekleşmemiş ve ekip gelmemiştir. Ttnet git gide hizmet kalitesini veremez durumdadır.

Göksel 30 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi26 Nisan 2013

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine kendisi ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Göksel 26 Nisan 2013

    Halen şikayetim giderilemedi. Bu nedenle hem telefon hem internet aboneliğimi iptal ettiriyorum

  • Türk Telekom Temsilcisi23 Nisan 2013

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön