Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Troy Apple Premium Partner Watch Donanım Eşleşme Sorunu

profile
İlayda
15 Şubat 23:24
257

Garantisi sadece 3 ay önce dolmuş olan h4hfw1ktq1n0 seri numaralı 'Apple watch Nike se GPS 40mm silver aluminium Case' model Apple akıllı saatimde donanım eşleşme sorunu bulunmaktadır. İlgili sorun, Apple'ın resmi olarak yayınladığı iPhone 13 'iOS 17.1.2' güncellemesini telefonuma indirip kurduktan sonra meydana gelmiştir. Bu güncellemeyi takiben telefonumu güncellediğim için akıllı saate de 'zorunlu' bir güncelleme geldi ve 'watchos 10.2' yazılım güncellemesini indirmeye çalıştım. Ancak, bu güncellemeyi indirme girişimlerimde her seferinde 'güncellenirken hata oluştu' şeklinde bir hata mesajı aldım.

İndiremediğim ve kuramadığım bu güncelleme nedeniyle saatim ile telefonumun eşleşmesi bozuldu ve hiçbir özelliğini kullanamaz hale geldim. Türkiye yetkili servisleri olan Troy firmasına başvurdum. Yetkili servisten gelen yanıtta ise, cihazda donanım eşleşme sorunu tespit edildiğini ve 9050 TL karşılığında 6 ay garantili yeni bir ürün ile değiştirebileceklerini bildirdiler. Cihazın tamir edilmesini istediğimde ise, cihazda vida girişi olmadığı için bu cihazların onarılamadığını, sadece değişim yapılabileceğini ifade ettiler.

Birincisi, Apple watch garantisi bittikten sonra arızalandığında tüm Apple watch kullanıcılarının ücret ödemek zorunda olup olmadığını merak ediyorum. Garantisi biten bir cihaz kullanılamaz duruma mı gelmektedir? Bir cihazın nasıl tamir edilemeyeceğini ve neden her arızalanışında yeni saat almak zorunda kalındığını anlamıyorum. Bu durum tüketiciyi mağdur etmektedir. İkincisi, 6 ay garantili bir ürüne neden 9050 TL ödeyeyim ki, 10000 TL verip 2 yıl garantili yeni bir ürün alabilirim başka bir mağazadan.

Üstelik hatam olmamasına rağmen indirim de yapılmamaktadır. Sorun tamamen Apple güncellemesinden kaynaklanmakta olup, ben Apple ürünleri kullanan bir tüketici olarak mağdur oldum. Sadece telefonuma gelen güncellemeyi yüklediğim için şu an saatimi kullanamıyorum. Bu bir kullanıcı hatası değildir; tamamen saatin kendi yazılımında en başından beri var olan bir sorundur. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yaptım. Saatimin uygun bir maliyetle onarılmasını talep ediyorum.

Troy Apple Premium Partner Logo
22 Şubat 22:42 (Şikayetten 6 gün sonra)

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Saygılarımızla, Troy Müşteri Destek Ekibi

Benzer Şikayetler

1

Troy E-Store İPhone 14 Promax Cam Koruyucu

profile
Gurhan
09 Ağustos 2023 21:46
1.557

Troy E-store Aqua Florya Mağazası Bonuslu Satış Yapıyor

profile
Bülent
26 Nisan 2023 14:41
2.348
Troy E-store Aqua Florya Mağazası Bonuslu Satış Yapıyor

Troy Apple Premium Partner İPhone 13 Fiyat Farkı İle Şikayet

profile
Seyda
20 Mart 15:57
184
1 Yorum

Troy Apple Premium Partner 15 Pro Pil Sorunu

profile
Sümeyye
28 Şubat 11:33
219

Troy Usulsüz Satış İşlemi

profile
İrem
24 Şubat 23:55
110
Troy Usulsüz Satış İşlemi
Troy Usulsüz Satış İşlemi
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz