Trio Bilgisayar Ekranı Kırık Gelen Tableti İade Edemiyorum.

Murat Ö. |

N11.com aracılığı ile Codegen marka tablet aldım. Sürat Kargo ile geldi. Paketinde ezilme ya da yırtılma yoktu. Paketi açtık ekranı kırık çıktı. N11.com'u aradım firmaya değişim için gönderin dedi. N11.com dan değişim talebi yaptım. Yurtiçi Kargo ile ücretsiz gönderebilirsiniz yazıyordu. Gönderdim. Trio'dan aradılar.

Kargoya tutanak tutturmanız gerekiyordu dediler ve ürünü teslim almadan iade ettiler. Sürat kargodan tutanak tutturdum. İade etmek istediğimi mail attım. Bu defa ekranı kırık ürünler garanti kapsamı dışındadır. Değişim ya da iade yapılamaz diye cevap geldi. Ayrıca ürünü 02.01.2015 tarihinde sipariş vermeme rağmen bana gelen faturada tarih 31.12.2014 yazıyordu. Şikayetçiyim.

Etiketler :

Ürün İade ve Değişim Kusurlu-Arızalı Ürün Teslimi

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 04 Mart
    09:15


    Kargo ile ürün gönderimlerinde ambalajın yeterliliği kargoyu gönderen kişinin sorumluluğundadır.
    Servisimize kargo ile gönderilen tabletler teslimat sırasında hasar tespit edilirse tarafınıza bildirilir ve kargodan teslim alınmadan geri gönderilir.
    Servisimize gönderdiğiniz bir taşıma esnasında hasar oluştuysa kargodaki alıcı taraf olarak sadece bunu bildirebilir ve tutanak tutulmasını talep edebiliriz.