06 Ekim 2015

Trendyol.com 16 Gün Önce Verilen Siparişin Gelmeyişi ve Ücret İadesi İstenildiğinde İade Edilmemesi!

30144539 numaralı siparişimi 21.09.2015 tarihinde verdim. Tahmini teslim süresi 23-25.09.2015'ti. Fakat siparişim hala elime ulaşmadığı için ücret iadesi istediğim ile ilgili 3 kez çağrı merkezini, 3 kez ise e-mail ile desteğe sorunu yazarak bildirdim. Fakat hala ücret iadem yapılmadı. Üstelik firma kaynaklı sorun olduğu halde ücret iadesi onaya bile girmiş değil. Ücret iademin acil olarak yapılmasını istiyorum.

Nilüfer 122 Okunma

Cevaplar

  • Nilüfer04 Kasım 2015

    Siparişimin belli kısmını yollamaya çalışmışlardır. Diğer kısmını ise kendi kafalarına göre ellerinde bulunmadıkları için yollamamışlardır. Tüm ürünlerin iptal edilmesi için 3 gün uğraştım ve sonrasında tüm ürünleri iptal ettirdikten sonra ücret iadem kartıma yapıldı.

  • Trendyol.com Temsilcisi19 Ekim 2015

    Sayın Nilüfer A'nın şikayeti hakkında; Müşterimizin şikayetine istinaden gerekli kontroller sağlanarak ücret iade işlem desteği sağlanmıştır. Mağduriyeti tekrar yaşatılmaması adına tarafımızdan aksiyon alınmış olup firmamız adına özürlerimizi iletiriz. Trendyol hakkındaki soru, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimleri hizmet kalitemizi arttırmak amacıyla değerlendirmekteyiz. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 0212 3310200

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön