22 Ağustos 2017 #9234849

Trenyol Parfüm Sahte Çıktı İade Edemiyorum!

Trendyol üzerinden sipariş etmiş olduğum parfümü teslim aldım. Parfümü Boyner'deki orjinal parfüm ile sıkarak karşılaştırdım. Orijinal parfüm her orjinal parfüm gibi çok notalı bir kokuya sahiptir. Üst notaları, orta notaları ve alt notaları vardır. Bununla beraber sahte parfümler tek notalıdır, ilk sıktığınız an ve zaman geçtikçe koku değişmez tek nota ile sınırlıdır. İşte sizden teslim aldığım parfüm tek notalı olmakla beraber orijinal koku ile aynı değildir. Bu fark parfümü sıkmadan anlaşılamaz. Orijinal olmadığı apaçık ortada olan bu parfümü iade etme sebebi ile canlı müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim. Yetkili kişi ambalaj açılmış olmadığı için iade alınamayacağını, ürünü tedarikçi firmaya analize gönderebileceğimi ve 21 gün içerisinde dönüş yapılacağını belirtti.


Gelelim soruna, ilk olarak; ürünün orijinal olmadığı ambalaj açılmadan fark edilemez, bu yüzden iade edilemeyeceği ifadesini kabul etmiyorum. İkincisi, ürünün analizi tedarikçi firma tarafından değil bağımsız bir kuruluş tarafından test edilmelidir. Trendyol'a %100 orijinallik teminatı veren tedarikçi firma tarafsız bir ürün analizi yapamaz. Ürünün sahte olduğunu kabul etmesi durumunda gireceği maddi sıkıntının farkındadır. Ürünün bağımsız bir kuruluş tarafından test edilmesinin mümkün olmadığını, sonuca itiraz edersem hukuki yollardan yanıt arayabileceğim belirtiliyor. Burada şöyle bir sorun var, %100 orijinal vaadi ile ürün satan Trendyol, bu vaadin tutulmasını sağlamak zorundadır, bu konuda tüketiciye garantör olmak durumdadır.


Burada hukuki yollara başvurması gereken tüketici değil, %100 orijinallik teminatı veren Trendyol'dur. Şimdi alacağım aksiyonlar kısmına geçiyorum. Ürünü yarın Yurtiçi Kargo ile belirttiğiniz gibi analiz gerekçesi ile tarafınıza göndereceğim. Analiz sonucu 21 gün sonra bana ulaşacak. İnternette başka şikayetler üzerinde gördüğüm gibi ürünün orijinalliğine dair açıklamaya yapmayan, yalnızca "koku kartında ve tende denemiş ve kokunun kalıcılığında ve kokunun yapısında bir problem olmadığına" dair bir yazı alırsam, bu yazıyla tarafınıza tekrar şikayette bulunup iade talep edeceğim.


Ürün hala bağımsız bir kuruluş tarafından analiz edilmez ise, elimdeki veriler ile tarafınıza tazminat davası açacağım. Bu yazıdan açıkça anlaşılabileceği üzerine, tarafınızdan talebim, gönderdiğim ürünün bağımsız bir kuruluş tarafından analiz edilmesi ve tarafıma iadesinin yapılmasıdır. Teminat edip tutamadığınız orijinallik vaadinin karşılanmaması durumunda tüketiciyi hukuksal mücadeleye mecbur bırakmanız kabul edilemez bir durumdur.

Pelin 4.539 Okunma

Cevaplar

  • Pelin22 Ağustos 2017

    Hakkınızda Tüketici Hakem Heyetine şikayette bulunacağımı bildiririm.

  • Trendyol Temsilcisi22 Ağustos 2017

    Değerli Müşterimiz, Siparişleriniz ve sitemizle ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön