09 Ekim 2015
Yorum Yap
#3906633

Trenyol İndirim Çeki ve Kargo Ücreti Sorunu!

08.10.2015 tarihinde Trendyol.com sitesinden bir alışveriş yaptım, aynı anda iki farklı butikten alışveriş yaptırmayan sistem ikinci alışverişe kargo ücretsiz diyor. Hesabıma tanımlı iki indirim çeki var (biri 10 TL diğeri 25 TL), minimum tutar belli değil, o yüzden deneme yanılma yoluyla indirim çeki kullanmaya çalışıyorum.


İkinci alışverişte 10 TL indirim kuponunu kullanmama izin verdi ama çeki kullanınca hop 7 TL kargo ücreti geri geldi. İnsanlara indirim yapıyormuş gibi bilgilendirme gönderip sonra oradan buradan kesip aynı parayı alıyorlar. Aynı anda en az 100 butikle çalışıyorlar ama siz her butikten ayrı alışveriş yapıp ayrı ödeme yapmak zorundasınız. Harika sistem, bravo Trendyol.com!

Şükran 499 Okunma

Cevaplar

  • Trendyol Temsilcisi09 Ekim 2015

    Sayın Şükran K'nın şikayeti hakkında; Üyemizin şikayeti incelenerek kampanya detaylarında yer alan 'Kampanyalar Birleştirilemez' içeriğinin dikkate alınmadığı tespit edilmiş, butiklerin hem tarih hem farklı tedarikçiden çıkışlarının sağlanması sebebi ile sepet birleştirilemediği alışveriş koşullarında iletilmektedir. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimleri hizmet kalitemizi arttırmak amacıyla değerlendirmekteyiz. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 0212 3310200

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler