Trenyol Defolu Ürün Gönderdi

Kubra Kubra16 Temmuz 2016 09:05

10 Temmuz 2016 tarihli siteden almış olduğum sperry top sider silver ve golden iki ayakkabı sipariş ettim. Farklı kartlarla ödeme yapıldı ve farklı saatler aynı gün içerisinde. Doğum günümün yaklaşmış olması sebebiyle ürünün biran önce gelmesi öncelikle defosuz gelmesi en büyük arzumdu. Fakat ürün elime ulaştığında golden rengi defolu bir şekilde ulaştı. Firmaya durumu beyan ettim, yardımcı olacaklarını ürünü tekrar onlara yollamamı söylediler bende yolladım.

Ertesi gün yanı bugün 15.07.2016 tarihinde silver modeli geldi tamamıyla kötü. Bu üründe defoluydu doğum günüm için aldığım ayakkabılar defolu bir şekilde elime ulaşıyordu. Böyle bir firma bu kötülüğü müşterilerine nasıl yapıyorlar? Madem elinizde defolu bir ürün var ne hakla gönderebiliyorsunuz? Bu durumu izah etmeniz yaptığınız davranıştan daha onurludur. Silver modelinin fotosunu koyuyorum ki siteden alırken düşünün arkadaşlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kubra 18 Temmuz 2016 13:07

Umarım en kısa zamanda dönersiniz.

Trendyol Logo Trendyol 18 Temmuz 2016 08:32

Değerli Müşterimiz, Siparişleriniz ve sitemizle ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler