16 Ağustos
#12427084

Trendyolmilla Ödememi Yapmadı

Haziran sonu indiriminde Trendyolmilla'dan alışveriş yaptım. Ve iki ürün bedeni olmadı ve bende iade yaptım. Bir adet pantolon ve 1 adet gömlek. İade kodu yazmama rağmen pantolonun iadesi oldu fakat gömlek olmadı. Hem Yurtiçi Kargo hem de Trendyol'u defalarca aramama rağmen ne iade yapıldı ne de ürün geri teslim edildi. Böyle bir ürün göndermediniz diyorlar oysa iade koduna kadar yazıp gönderdim yoğun bir dönem olabilir fakat suçu bana atmamalıydınız. Sonuçta iadeleri karıştıran sizsiniz bayram haftasına kadar aradım. Yaşadığım bu sıkıntı düzeltilmediği için şikayet yazmaya karar verdim. Hala da durumun düzeltilmesini bekliyorum.

Nursel Nursel 3.201 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nursel4 g

    Ben o numarayı defalarca aradım. Ya geçiştirdiniz ya da müşteri hizmetlerine bağlamadılar bile. Burada çözülmezse sorunum Tüketici Hakları'na başvuracağım. Sorun para da değil sorun işlem sonrası yapmış olduğunuz muamele. Ve hakli çıkabilmek için yapılan saygısızlık. Illaki hata olabilir ama burada buna benzer binlerce şikayet var. Ve internet üzerinden olduğu için sürekli siz hakli müşteri haksız. Ve sosyal ağlarda bu kadar etkin iken bu konuya göstermiş davranış çok tutarsız. Umarım kendimi izah edebilmişimdir sorunumun çözülmesi için.

  • Trendyol Temsilcisi16 Ağustos

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler