Trendyol ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Murat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Trendyol'dan Arızalı Ürün Satışı

1.257görüntüleme
Murat
Murat 28 Kasım 2020 14:12

Trendyol'dan şeftali store adlı mağazadan bluetooth kulaklık sipariş verdim. Ürünü teslim aldım. Kullanım talimatında yazdığı şekilde şarj aletine takıp şarj olması için bekledim fakat ürün bütün gece şarjda kalmasına rağmen kesinlikle şarj olmadı. Satıcı ile iletişime geçtim ve iade edebileceğimi ilettiler. 

Ürünü iade ettim fakat ürünü hijyen kuralları gereği para iadesi yapılamayacağını ilettiler. Kullanmadığım arızalı bir ürünü bana satarak haksız kazanç elde ediyorlar. Ürünün kutusunu açmadan nasıl çalışıp çalışmadığını bilebilirim. Resmen insanları bu şekilde yanıltıyorlar. Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım.

Gelişme
Gelişme

14 Aralık 2020 13:50

Trendyol şeftali store’dan bluetooth kulaklık siparişi verdim. Tarafıma arızalı ürün gönderildi. Ürünü 1 gece şarjda beklettim kullanım talimatını okuyarak fakat bir türlü şarj olmadı. Mağazaya bu durumu açıkladım ve iade etmek istediğimi belirttim. Mağaza iade edebileceğimi söyledi. Ne hijyen kurallarından ne de daha sonra açıklanan iade prosedürlerinden bahsetmediler. Ürünü ne satarken hijyen kurallarından bahsedildi ne de iade etmek istediğimde bu kurallardan bahsedildi kaldı ki ürünü kullanmadım bile ürün şarj olmuyor çünkü. Resmen kötü niyet var ve bir yıldırma bezdirme politikası uygulanıyor. Her neyse ürün haftalardır bana iade edilmiyor şimdi de ürünü teslim alırsam yetkili servisten rapor alarak iade etmem gerektiği söyleniyor. Ürünü alabilirsem bunu da yapacağım ama bununla birlikte hem mağazaya hem de Trendyol’a maddi manevi tazminat davası açacağım ve Tüketici Mahkemesi'ne gideceğim. Haftalardır oyalanıyorum ve ürün gönderilmiyor. Yurt dışında yaşadığım ve kısa zamanda döneceğimi de belirtmeme rağmen en başından beri mağdur ediliyorum. Trendyol ile de defalarca görüştüm fakat muhatap olduğum kişiler sadece müşteri temsilcisi olduklarını ve bir şey yapamayacaklarını ilettiler. Yetkili makamlara sesleniyorum. Ayrıca savcılığa da suç duyurusunda bulunacağım. İnternet suçları ile ilgili emniyet birimlerine suç duyurusunda da bulunacağım. Trendyol çalışacağı mağazaların nitelikleri, kurumsal yapısı ve hangi ciddiyet içerisinde çalıştıklarını denetlemekle sorumludur. Doğru ahlaklı ve nitelikli satıcıyı seçip müşteri ile buluşturmakla yükümlüdür. Kaldı ki Trendyol aracılığı ile bu firmalarla muhatap oluyoruz. Trendyol’un sözde sağladığı güven ile satın alma işlemini yapıyoruz. Bu yanıltıcılık işinden Trendyol’da sorumludur. İnsanlar üzerinden haksız kazanç elde edilmekte ve bununla ilgili soruşturma açılması için gerekli kolluk kuvvetlerine başvuracağımı tekrar belirtmek istiyorum.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler