Trendyol'dan Aldığım Süpürge Arızalı Çıktı Ve Ücretim İade Edilmiyor

Süheyla Süheyla1 hafta önce

Trendyol'dan Alan Memnun isimli satıcıdan almış bulunduğum "Xiaomi Mijia Robot Vacuum Mop Pro Cleaner" isimli ürün birkaç kullanımdan sonra düzgün çalışmamaya ve şarj olmamaya başladı. Ürüne tam 3500 lira ödedim. Sorunun çözümü için Trendyol'la yaklaşık 20 telefon görüşmesi yapmam gerekti. Tüm konuşmalarda bana Google'a yetkili servis diye aratıp, bir servis bulup tamir ettirmem gerektiği söylendi. Yüzüme kapanan ve saygısızlık yapan personelleri sayamadım bile. En sonunda iade için bana bir kod verildi, analize gönderdiklerini söylüyorlar. 

Satıcıya gönderildi, satıcı da nasıl oldu ise 1-2 saat içerisinde ürünü güya tamir etmiş ama ürün geldiğinden beri düzgün çalışmamaya devam ediyor. Aynı duvara defalarca çarpıyor, çoğu odaya girmiyor ve sürekli şarj ünitesine gidiyor. Trendyol, müşteriyi değil, satıcıyı tutan, alışveriş güvenliği olmayan bir platformdur! Sırada Tüketici Hakem Heyeti var, asla bu in peşini bırakmayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Süheyla 1 hafta önce

Bu dediğinizi yaptıktan sonra arızalı ürün bize tekrar gönderildi zaten.

Trendyol Logo Trendyol 1 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler