Trendyol'da Kusurlu Ürün

Emine Emine31 Mart 13:10

Ülkemizde gelişen son olaylardan dolayı dışarı çıkamayan annem ve babama gerekli olan çamaşır telini Trendyol'dan sipariş etmiştim fakat bu sabah annem beni aradığında gelen telin ortasındaki telin kırık olduğu ve ürünün hiçbir şekilde kullanılmayacak durumda olduğunu bana söyledi. Böyle bir zamanda bu yapılır mı?  

Ayrıca kurye herhangi bir fatura da vermemiş nasıl iade edeceğim? İşten çıkarıldım ve son maaşımla bunu almıştım, annemlerin elinde patladı. Hemen gelip almanızı talep ediyorum. Annem, babam yaşlı gereğinin hemen yapılmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 31 Mart 15:17

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler