15 Mayıs
#11977598

Trendyol'da İptal İade Konusu!

Trendyol'dan sipariş verdikten sonra adresimin yanlış olduğunu fark ettim ve değiştirmek için canlı yardıma bağlandım. 4 ürün almıştım ve kredi kartı ile ödemiştim. 3 tanesi için adres değişikliği yapabildiler ama 4.sü için yapamadılar. Çünkü partner tedariği ile çalışıyorlarmış ve onların sistemine erişemiyorlarmış. O zaman iptal edeyim adresimi güncelleyeyim ve tekrar sipariş vereyim dedim. İptal edince ödediğimden daha az para iade etmeye kalktılar. Neden diye sorduğumda ise bu ürün bedava kargo kampanyasında iade ederseniz kampanya koşullarını bozmuş oluyorsunuz, bu nedenle de kargo bedelini sizden alıyoruz dediler.


Yani bana hiç ulaşmayan bir mal için 10 TL kargo bedeli alacaklar. Neymiş kampanya koşullarında yazıyormuş. Hem kendileri adresimi düzeltemiyor hem de böyle bir para talep ediyor. Fark etmesen iptali onaylasam bu 10 lira Trendyol'un yanına kar kalacaktı.

Nihan Nihan 719 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Trendyol Temsilcisi15 Mayıs

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları