16 Temmuz
#12280381

Trendyol'da 3'lü Ankastrenin Ücreti Çekildi & Düzeltme Yapılmadı

Trendyol sitesinden Kumtel diye görünen 3'lü ankastre ürün aldım kredi kartımdan ücreti çekildi. Fakat sonra tedarikçi firmanın beni arayıp Regal marka olduğunu ve iki parça olduğunu, barkodların karıştığını söylediler. Şikayetimi Trendyol müşteri hizmetlerine yapmama rağmen ve her gün arayıp sormama rağmen dönüş olmadı. 4 gün sonra mail ile dönüş yapıp özür amaçlı 50 TL üstü alışverişinize 20 TL bizden diye yazmışlar. Şaka gibi. 4 gün geçmesine rağmen ne Trendyol ne de ilgili mağaza hala üründe bir değişiklik veya düzeltme yapmamış. Bugün ürünün fiyatının yükseldiğini ve hala yayında olduğunu gördüm. Gel de Trendyol'a güven. Kesinlikle bir daha alışveriş yapmam, yaptırmam. Tüm çevreme anlatacağım. Sosyal medya hesaplarımdan da paylaşım yapacağım.

Uygar Uygar 226 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Uygar17 Temmuz

    Trendyol müşteri temsilcilerine özellikle ekran görüntüsünü aldığım ürünü istiyorum iptal etmiyorum dememe rağmen ürünü iptal edip ücret iadesi yapmışlar. Boşu boşuna hem zamanımı çaldınız hem de kandırdınız. Bu yüzden doğalgaz firmasıyla ve ev sahibimle sorun yaşadım. Doğalgaz firması açılışı yapmadı ev sahibim altı üstü bir ankastre set niye bu kadar uzun sürdü doğalgaz firması sürekli beni arıyor diyerek benimle resmen dalga geçti. Bunu nasıl telafi edebilirsiniz acaba düşünüyorum.

  • Trendyol Temsilcisi17 Temmuz

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları