09 Kasım
#12934034

Trendyol Yardım Etmesi Gereken Görevli İşlemi Yapmadı

9 Kasım 2019 günü Trendyol firmasından Xiaomi Mi robot elektrik süpürgesi sipariş ettim. Fakat taksit seçeceğini hatsen işaretlediğimi işleme onay verdiğim an fark edip hemen iptal işlemi yapmaya çalıştım, ki doğru seçenek ile yeniden alıp yapayım. Ancak işlem gerçekleşmedi ve canlı yardım ile iptal yapıp yeniden satın almak istedim. Ancak yardım etmesi gereken görevli işlemi yapmadı. Sorunun Trendyol'dan değil ne bilişimden kaynaklandığını ileri sürdü.


Oysa satın almadan önce ürün sağlayıcısını incelediğimde, tüm satıcılarımız Trendyol hizmet standartlarını garanti eder içeriğini görmüş buna güvenmiştim. Ürünün iptal edilemez olduğu söylenmekte ancak bu şekilde uyarı ile satış yapılmamakta hatta iptal kategorisi dahi açılmaktadır. Ürünü iptal edip 2339 TL fiyattan satın alma hakkım engellenmiş ve verilen vaadin güven vermek değil, pazarlama haksızlığı olduğunu anlamış bulunmaktayım. Ürünü iptal edip, uğradığım maddi zarara ilişkin hukuki sürece başlamadan önce çağrı yapmaktayım.

Hayrunnisanur Hayrunnisanur 4.977 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Trendyol Temsilcisi11 Kasım

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları