Trendyol Yanlış Ürün Gönderimi Yaptı!

Alp Alp4 gün önce

Öncelikle kurumun temin ettiği hediye çeki üzerine almış olduğum bir ürün. Bureyonsenin isimli tedarikçi üzerinden almış olduğum bu ayakkabı ne yazık ki alakasız bir ürün olarak gönderildi. Kendileri ile telefonda görüştüm ve ellerinde ürünün olduğunu söyleyip değiştirmeleri için yeniden kargoladım. Uzun uğraşlar sonunda iletişime geçebildim ve ürünün ellerinde kalmadığını söylediler.

 Bu süreçte Trendyol müşteri temsilcileri ile çözüm bulmanın pek de mümkün olmadığını fark ettim. İade edebilirsiniz gibi bir seçenek sunmak dışında pek bir yol göstermediler sağ olsunlar. İade ile birlikte arada 250 TL'lik çekimin kullanılmış sayılıp geri iade edilmemesi de ayrı bir olay. Her neyse en azından öyle böyle bir superstar gönderiliyor. 

Tedarikçinin bu süreçte kendi sitesinde ayakkabı fiyatının 799 TL'ye yükseltilmesi dışında herhangi bir problem yok. Almış olduğum ürünün talep görmesi mi yoksa gerçekten ellerinde olmayışından mı bilemiyorum ama gereksiz bir mağduriyet süreci yaşadım. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 4 gün önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler