Trendyol Yanlış Ürün Gönderdiler Ve Çözüm Üretmiyorlar

Öznur Öznur3 hafta önce

Şapka siparişi verdim ve bana şapka yerine poşet dosya ve su vanası gönderdiler. 3 kez müşteri hizmetleri ile görüştüm. Canlı desteğe yönlendirdiler. Sorunuma kimse cevap vermedi. Uzun süre bekletildiğim için sistemden çıkarıldım. Sorunumun en kısa sürede çözülmesini istiyorum. Teşekkür ederim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Öznur 3 hafta önce

Söylediğiniz süreci takip ederek siparişlerimden canlı desteğe bağlandım, sıkıntımın ne olduğunu anlattım ama cevap bile veren olmuyor ve zaman aşımından sistem beni dışarı atıyor. Söylediğiniz kadar kolay çözebilseydim zaten sizi şikayet etme ihtiyacı duymazdım.

Trendyol Logo Trendyol 3 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler