11 Ağustos
#12414715

Trendyol ve Sürat Kargo İstanbul Kocasinan Şubesi Mağduriyeti

Trendyol'dan 156948135 numaralı siparişim Sürat Kargo Kocasinan şubesi tarafından 05.08.19 sabah 08.14 te yerimde bulunmadığımdan dolayı teslim edilemediği belirtilmiştir. Teslimatla ilgili Sürat Kargo'dan hiçbir mesaj, arama, ihbar kağıdı almamakla birlikte teslimatın olmadığı bilgisini Trendyol hesabından öğrenmiş bulunmaktayım. Sürat Kargo müşteri hizmetlerini arayıp kargoyu çalışma saatleri dışında teslim etmeye çalışıyorsunuz dediğimde, öylesine sisteme bir saat girmişlerdir cevabını aldım ve Sürat Kargo takip sisteminizin verileri uydurma mı dediğimde herhangi ikna edici cevap alamadım. Bir üst kurumdan bilgilendireceğini söyleyen Sürat Kargo müşteri hizmetlerinden bilgilendirme için bir dönüş almadım.


Trendyol canlı bağlantıdan kargo ile ilgili durumu yazıp görüştüğümde bilgilendirme yapacaklarını söylediler ama bilgilendirme almadım. 09.08.19 Sürat Kargo Kocasinan şubesine kargomu için gittiğimde sabah 8.14 te teslimat saati görünüyor dedim, çalışan kadın yetkili saygısızca öyle bir çalışma saatimiz yok dedi, bende bu yüzden zaten sorun yaşadığımı çalışma saati dışında dağıtım göründüğünü söyledim. Yetkili kadın sistemde sıkıntı olduğunu zaten sistemlerin revize edildiğini söyledi. Ayrıca diğer erkek çalışan kargom için iade oluştuğunu, iade edildiğini söyledi. Bende sisteminizde veri sıkıntısı varsa iade edildiğine dair yazılı bir evrak talep edebilir miyim dedim. Bunun üzerine yetkili kadın çalışan benimle bitmek bilmeyen bir tartışma ve suçlamaya girdi.


Kargo takibi sizinde sorumluluğunuz, bulunduğunuz iş yeri ile zaten sürekli sorun yaşıyoruz vs. vs. bende kendisine sorun yaşıyor olabilirsiniz ama sizin şubenizin de sorunları var ki performans değerlendirme puanlarınız çok düşük ve hakkınızda çok fazla bu konularda şikayet var dedim. Bunu söyledikten sonra kadın çalışan ajite olup bağırmaya başladı sizler bize hakaret edemezsiniz, kargonuzu bize vermeseydiniz o zaman, biz ne ihbar kağıdı yok diyenler gördük kapılarının üzerinde gibi beni yalancı pozisyonuna çıkaracak kavga yarattı. Sürat Kargo müşteri hizmetleri ile görüştüğümde şikayet oluşturuldu diyor ama bu kadar şikayet edilen şubede hiçbir iyileştirme olmuyor ve müşteri hizmetlerinin de efektif olduğunu düşünmüyorum. İstanbul Kocasinan şubesine gittiğimde gördüğüm şu ki; kargolar yerlere atılmış, depolama sistemi yok. Kocasinan şubesindeki yetkili kadın çalışanın işi sorun çözmek olmalı sorun çıkarmak değil. Sürat Kargo ve 'Kocasinan Şubesi' ve Trendyol'dan bu durumdan dolayı şikayetçiyim.

Konca Konca 4.281 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Trendyol Temsilcisi12 Ağustos

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları