14 Ocak
#13449205

Trendyol Ürünümü De Paramıda İade Etmiyor

Trendyol' dan 14.12.2019 da aldığım ürün Kocaeli Aras Kargo'ya geldi. Fakat almaya gittiğimde ürünün olmadığı ama kargonun mecburen geldi gibi işlem yapması gerektiğini söylediler. Daha sonra Trendyol destek hattını arayıp konuştuğumda Trendyol'dan kaynak bir sorun olduğunu kısa zamanda çözeceklerini söylediler (04.01.2020). Fakat bugün (14.01.2020) tekrar aradığımda Sikayetvar.com üzerinden şikayette bulununuz diye bir cevap aldım lütfen gerekenin yapılmasını istiyorum. Trendyol ile Aras Kargo arasındaki problemin mağduru olarak para iademi ya da ürün iadesi talep ediyorum.

Berker Berker 462 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Berker16 Ocak

    'Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine bağlanıp kolay bir şekilde çözüleceğini yazmışsınız fakat yardım simgesinin altında canlı yardıma bağlantı linki yok önce sitenizi kontrol edip bilseniz keşke WhatsApp dan destek almayı denedim sonuca ulaşamadım zaten o yüzden şikayet var.com'yazdım.

  • Trendyol Temsilcisi14 Ocak

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler