Trendyol Ürün Teslim Edilmemesi

Binnur Binnur1 hafta önce

Merhaba, Trendyol'dan 3 Haziranda verdiğim 2982***65 no.lu siparişim uzun sure teslim edilmemesi üzerine yaklaşık 15 gün önce müşteri hizmetlerini aradım işlem başlattıklarını dönüş yapacaklarını söylediler fakat dönüş olmadı sonrasında tekrar aradım kargonun Trendyol express tarafından kaybedildiğini söylediler bu 15 gün içinde 5-6 kez aramama rağmen not alıyoruz diyerek çözüme ulaştırmadılar. 200 liralık ödememin iadesini istiyorum. Fakat yardımcı olunmuyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Binnur 1 hafta önce

Tahmin ettiğim gibi hiçbir çözüm olmadı 7 is günü diyorsunuz fakat ben 20 is günüdür bekliyorum. Burda da çözüme ulamiyacak sanırım.

Trendyol Logo Trendyol 1 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler