Trendyol Ürün Eksik İade

Ecem Ecem1 hafta önce

Ürünü 2 adet sipariş verdim kargomu açtığımda 1 adet Airport la karşılaştım. 1 tane gelen Airport'un paketi açılmamıştır. 2 adet ürünün fiyatı veya 2 ürünün geri gönderilmesini talep ediyorum. 17 Ekim 2020 tarihinde tek ürünü fatura ile birlikte geri iade ettim. Gerekilen işlemin titizlikle incelenmesini talep ediyorum. İyi günler dilerim.

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 1 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Volkan 1 hafta önce  

    Trendyol'da şöyle bir durum var: Herhangi bir sorunla karşılaşmazsanız her şey çok güzel. En ufak bir sorunda Trendyol'un gerçek yüzünü görürsünüz maalesef.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler