3 g
Yorum Yap
#11855628

Trendyol Teslim Edilemeyen Ürün

3 Nisan'da Trendyol.com üzerinden S96661341 sipariş numarası ile bir ürün aldım. Ürün 4 Nisan tarihinde kargoya verildi. 6 Nisan sabahında Yurtiçi Kargo'dan arayan şube yetkilisi araçlarında hırsızlık olayı olduğunu ve kargoyu teslim edemeyecekleri kargo bedelini gönderici firmaya ödeyeceklerini belirtti.


Kargonun teslim edilemeyeceğini öğrendikten sonra Trendyol Elite müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirdim ve kargo firması ile sorunu kendi aralarında çözmelerini benim tüketici olarak ürüne ihtiyacım olduğunu, bir önce bana yeniden ürün gönderilmesini talep etmeme rağmen on gündür tarafıma çözüm merkezinden arkadaşlar sizin için çalışıyor denilmektedir.


Ücretini 13 gün önce ödemiş olduğum siparişimin ivedi şekilde teslim edilmesini istiyorum.

Ender Ender 82 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ender3 g

    Ya nasıl bir müşteri memnuniyeti sunuyorsunuz ürünün ücretini 14 gün önce ödüyorum kargo ürünü teslim edememiş bundan alıcı olarak banane gönderici ile kargo arasında çözsün diyorum müşteri hizmetlerinizden olay çözülmeyince olayı buraya yazıyorum ve özellikle ürünü talep ediyorum diye belirtmeme rağmen siparişi iptal ediyorsunuz bravo gerçekten siparişimde kullandığım çekin yeniden tanımlanmasını ve 14 günlük yaşattığınız mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

  • Trendyol Temsilcisi3 g

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler