sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Trendyol Sorumsuzluğu

Yusuf Yusuf20 Nisan 16:03

10 Nisan tarihinde s271880081 sipariş numarası ile verdiğim ürün hala elime ulaşmadı. Trendyol mağazası olan lila bebe ürünü 17 nisanda kargoya verdiğini belirtseler de sistemde ne kargo takip numarası var ne de çıkışına dair bir sonuç. Trendyol müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen, sosyal medya iletişim kanallarından yazmama rağmen ürünün çıkışını sağlattıracak hiçbir olumlu sonuç alınamamıştır. İlgili mağaza tedarik sorunu yaşıyorsa neden Trendyol bu mağaza ile ilgili gerekli işlem yapmıyor. Tarafıma ürünün gecikmeli olacağını bile söylememeleri, Trendyol Pazaryeri firmasının sorumsuzluğunu açık bir şekilde göstermektedir. Sipariş detaylarında teslim tarihi 11-18 Nisan yazıyor. Ancak tek savunmaları / bahaneleri bu tarihlerin tedarik tarihi olarak öne sürmeleri. Bir diğer bahaneleri Covid-19 salgını. 

Ancak, kendilerini aradığımda, "eğer gecikme yaşanacaksa iptal edelim. Farklı bir yerden sipariş vereyim." dememe rağmen lila bebe ile hiçbir iletişimde bulunmadıkları gibi sorularıma da hiçbir şey cevap alamadık. Tam 10 gündür bekletmeleri, siparişiniz gelecek birkaç gün daha bekleyin diye oyalamaları büyük bir mağduriyet oluşturmuştur. Bu mağduriyet çok büyük bir haksızlık ve bir tüketici olarak tarafımızı manevi olarak da zarara uğrattığı açıktır. Büyük reklam yatırımlarının onda birini mağaza/müşteri tedarik yönetim süreci kanallarına ayırsalar bu gibi aksaklıkların yaşanmayacağı gerçeğini kasıtlı olarak mı gözardı ediyorlar acaba diye bizleri düşündürüyor ve marka itibarını ciddi anlamda zedeliyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Yusuf 07 Mayıs 17:07

7 gün diyorlar 2 hafta oldu 2 ay geçsede sorumsuzlukları bitmez

profile-icon Yusuf 23 Nisan 18:35

Bana Mail ya da Telefon ile ulaşan hala kimse yok. Bırakın Çözümü kargo çıkmış mı çıkmamış mı? Bunun bilgisini bile tam veremiyor Trendyol.

profile-icon Yusuf 21 Nisan 16:12

Tedarik firmasına ulaşmak ve kargonunu durumunu öğrenip sonuçlandırmak 7 gün mü sürüyor?

Trendyol Logo Trendyol 20 Nisan 21:20

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Yusuf 07 Mayıs 17:08  

    7 gün diyorlar 2 hafta oldu. Hiçbir dönüş olmadığı gibi yardımcıda olmuyorlar ne ürün geldi ne para iadesi

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler