Trendyol Siparişimden İki Aydır Haber Yok

Ceyda Ceyda02 Temmuz 19:37

8 mayısta sipariş ettiğim 3 ürünün 2 si aynı marka olan yorganlar iki aydır ortalıkta yok. 2851***15 no lu siparişimdeki yorganlar sevgili Sürat Kargo tarafından bir türlü evime getirilemedi. Son çare kargo şubesine gidip teslim almak istedim ama ürünler ortalıkta yok. Taşeron çalışanlar tarafından 1 hafta önce dağıtıma çıkarıldığı söylendi. Ne hikmetse 1 haftada 500 mt. Uzaklıkta ki evime ulaşamamışlar demek ki. Ve paketimin şu an nerede olduğu bilinmiyor. 2 hafta önce kayıp kaydı oluşturdum kaç defa Trendyol müşteri hizmetlerini aradım asla ciddi bir geri dönüş alamadım. Şu saatten sonra o ürünleri zaten istemiyorum gelse bile iade edeceğim ama ücret iadem yapılmıyor.!.!.! Paramı geri verebilirseniz farklı bir ürün alacağım iki aydır yeteri kadar mağdur edildim. En kısa sürede problemin çözülüp ücret iadesinin gerçekleşmesini istiyorum ve bir daha asla Trendyol sitesinden alışveriş yapmayacağımı da bildiriyorum.

Cevaplar

profile-icon Ceyda 02 Temmuz 19:40

Sevgili GittiGidiyor sitesinden de bu şekilde ürün elime ulaşmadığı için mağdur edilmiştim. Ama kendileri düşünceli davranarak özür dilediler ücret iademi gerçekleştirdiler ve hesabıma 100₺ çek tanımladılar. Bir markanın yapması gereken tam olarak da budur kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyorum ve herkese öneriyorum.

Trendyol Logo Trendyol 02 Temmuz 19:38

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler