Trendyol Siparişim 160*40*35 Gönderilen 150*35*34 Ebadında

Hamza Hamza28 Şubat 16:14

Trendyol çamaşır sepetli 160*40*35 ebatlarında Dolap siparişi verdim fakat 150*35*34 cm ebatlarında dolap geldi. Dolap demonte olarak geldiği için monte edildikten sonra küçük olduğu anlaşıldı Trendyol'u aradım ürünün faklı olduğunu fotoğrafları ile bildirdim fakat Trendyol dolap kurulduğu için iade kabul edilemeyeceğini bildirdi. Firmanın gönderdiği ürünün doğru olamayacağını düşünerek nasıl bu firmaya güvenerek alışveriş yapılacak?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Hamza 4 hafta önce

Trendyol canlı bağlantının sonucu; Sayın Hamza Ok, Öncelikle yaşanan durumdan dolayı özür dileriz. 374596806 teslimat numaralı siparişinizdeki yanlış ürünün tedariği için ilgili ekiplerimiz bilgilendirildi. En kısa süre içerisinde size bilgilendirme yapılacak. Bizden bilgi gelene kadar elinizdeki ürünü kullanmamanızı rica ederiz. Beklemenizi rica eder, anlayışınız için teşekkür ederiz. Keyifli alışverişler dileriz. Trendyol Müşteri Hizmetleri Trendyol Müşteri Hizmetleri'ne hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter kısacası bekleyin deniyor...!

profile-icon Hamza 4 hafta önce

Trendyol sözde yetkilisi beni aradığını ve ulaşamadığını canlı destek ile aramamı istemişti, canlı destek görüşmenin sonucu fotoğraflarda

profile-icon Hamza 02 Mart 21:41

Trendyol ' un sorun : Sayın Hamza Ok, Şikayetvar.com üzerinden ilettiğiniz şikayetinizle ilgili sizi aradık ancak ulaşamadık. Öncelikle 374596806 teslimat numarasında yer alan ürünle ilgili yaşadığınız olumsuz alışveriş deneyiminden dolayı özür dileriz. Konuyla ilgili ekiplerimize gerekli uyarıları yaptık. Böyle bir sorunla tekrar karşılaşmamanız için önlemlerimizi aldık. Ürününüz ile alakalı iade talebiniz mevcut ise canlı destek hattımız aracılığı ile destek almanızı rica ederiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Trendyol Müşteri Hizmetleri çözme şekli.! Bir özür aradık ulaşamadık tekrar sorunla karşılşmamanız için önlemlerimizi aldık. Müşterinin sorunu çözüldümü hayır.!

profile-icon Hamza 28 Şubat 17:44

Trendyol'un sorunu çözme şekli 10 TL indirim kuponu rüşvet olarak teklif etmektir.!

profile-icon Hamza 28 Şubat 17:38

Bu şikyeti canlı bağlantı yaptıktan sonra yaptım. Yapılan görüşmelerimiz kalite standartları için kayıt altına alınıyor diye reklam yapıyorsunuz da o kayıtlara bakmak aklınıza gelmiyor mu_? Yoksa aklınıza geliyor da işinize mi gelmiyor?

Trendyol Logo Trendyol 28 Şubat 16:45

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler