Trendyol Sipariş Verilen Ürünü Teslim Zamanı Geçmesine Rağmen Göndermediler

Resul Resul1 hafta önce

10 Eylül tarihinde verdiğim siparişi kargoya verildi diye belirtmelerine rağmen hala kargoya vermeyip insanların acil ihtiyaç duydukları ürünleri bir an önce tedarik etmelerine engel olunuyor. Ürün kargoda görünüyor. Kargo şirketi ile görüşüyorum sadece barkod numarası alınmış herhangi bir ürün teslimi yapılmamış görünüyor. Bu şekilde bir ticaret ahlakını kınıyorum.

Gelişme :

4 gün önce

Malum pandemi var ve sağlık amacıyla bir çok tıbbi malzemeye ihtiyaç duyuluyor. Maske ihtiyacı da bunlardan birisi. 10 Eylül 2020 tarihinde maske siparişi verdim. Ürün hala gönderilmedi. Müşteri temsilcisi ile iletişime geçtim. Evet haklısınız sorun bildirmemiz gerekiyor dedi fakat şu an sistem yok giremiyorum daha sonra tekrar aramam gerektiğini belirtti. Bugün tekrar arıyorum fakat bağlanamadan telefon kapatılıyor. Asistan üzerinden iletişime geçiyorum cevap verilmiyor. Bir de asistan hizmeti sunduklarıyla övünüyorlar. "buyurun nasıl yardımcı olabilirim" mesajından sonra yaklaşık 15 dakika kadar hem mesaj yazdım hem bekledim dönüş sağlanmadı. Trendyol'dan alışveriş yapacaklar bu ilgisizliği görüp bir kez daha düşünsün derim.

np_image1 Ekli Görsel Var

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 1 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler