14 Ocak
#13449086

Trendyol Sattığı Ürünün Arkasında Değil

Trendyol'dan tayt almış bulundum. DeFacto tarafından gönderimi yapıldı. Ürün yırtık geldi. Kendileri çözüm odaklı olmak yerine iade edin para iadesi yapalım diyor. İndirim kodu kullandım. Kuponum iptal olacakmış. Ürün gönderiniz diyorum. Tedarikçimiz para iadesi gönderimi sağlıyor.


Üründe stok yoktur diyor ama ne hikmetse DeFacto satmaya devam ediyor. Benim muhatabım DeFacto değil sayın yetkililer muhatabım Trendyol sizin aranızdaki anlaşmazlık beni ilgilendirmez. Ürünün gönderilmesi ve elimde hatalı yırtık olanın size değişimi gerçekleştirmesi gerekiyor.

Sercan Sercan 501 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Trendyol Temsilcisi14 Ocak

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler