sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Trendyol Satıcı Panelinde Haksız İade Onayı Yapıyor

Fulya Fulya1 ay önce

Trendyol Satıcısıyız. 28 Eylülde müşteriye ulaşan ürünümüzü müşteri iade etmek için talep açmış. Ürün hijyenik sebeplerden dolayı başka müşteriye tekrar satılamayacağından iadesini 1 ekimde reddettik ve Trendyol a bildirimde bulunduk. Trendyol da iadesini reddettiğine dair onay verdi. Daha sonra Trendyol operasyonumuzu durdurduk ve ürünlerimizi tatil moduna aldık çünkü tüm gönderdiğimiz ürünlerde 15 günlük iade süreleri dolmuştu.

Bunun üzerine aynı müşteri artık nasıl oluyorsa 15 günlük iade süresi geçmiş olmasına rağmen 21 ekimde ürüne 2. Kez kargo iade kodu almış ve bize geri yollamış. Herhangi bir gelen-giden kargo durumumuz olmadığından sistemi kontrol etme ihtiyacı hissetmemiştik. Yanılmışız demek ki Trendyol a güven olmazmış!

Bugün (26.10 tarihinde) kurye tarafından arandık ürününüz geri döndü diye ama nasıl olduysa 23.10 tarihinde ürünün iadesi müşteriye yapılmış.

Asıl soru; 1. Müşteri 15 gün süresi dolduğu halde nasıl kod alabiliyor sistemden? 2. Müşteri ürünü kullandıysa ve gönderdiyse biz niye mağdur oluyoruz? Daha iade bana ulaşmadan Trendyol sistemsel olarak nasıl onaylar iadeyi? 3. Hijyenik sebeple reddettiğimiz ürün için tekrar 2. Kez nasıl iade kodu alınıyor? Sistem buna nasıl izin veriyor? 4. 180 TL lik ürüne 26 TL lik kargo gidiş parası kesmiş ve onaylamadığım halde dönüş kargosunu da,16 TL olarak yine benden kesmiş Trendyol...

Üstüne üstlük Trendyol operasyonlarımızı durdurmuşken bu ürünün iadesi yüzünden eksiye düştük, borç çıkarmışlar yine bize.

Trendyol ile gün içinde telefonda, maille birçok kez yazıştım. Herhangi bir çözüm üretilemedi ve sonuç olarak müşteriye ücret iadesi yapılmış geriye yönelik işlem yapılamamaktadır şeklinde cevap geldi. Biz mağdur olduğumuz ile kaldık. Böyle firmalar yüzünden satıcı olarak karalanan günün sonunda bizler oluyoruz çünkü iadeye uygun olmayan ürünlere yapılan bu şekildeki dayatmalar sonucu başka müşterilere o ürünleri göndermek zorunda kalıyoruz.

Sonuç olarak; -Ürünü PTT den teslim almayacağız çünkü tekrar başka müşteriye satılabilecek ürün değil. Hibe olsun Trendyol'a... -Trendyol a bundan sonra ne müşteri olarak ne de satıcı olarak güvenmeyeceğiz. Çevremize de bunu sürekli anlatacağız ve tüm hesaplarımızı kapatacağız. -Bu ürün dolayısıyla bizi bakiyede eksiye düşürdükleri faturalarını da şirket olarak kabul etmeyeceğiz. Herhangi bir bakiye kapaması yapmayacağız bununla ilgili. Gerekirse 150 TL lik hak yeme sebebiyle dava yoluna gideceğiz.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler